STRONKA NATURYSTYCZNA

Sauna

.O zaletach saunowania nie trzeba chyba nikogo przekonywać ... Po wielu rozmowach, telefonach, nerwowym powrocie do domu, w końcu siadasz przed telewizorem i czujesz, że jesteś wykończony, a w zasadzie zmęczony i rozdrażniony. Bolą nogi i kręgosłup. Masz ochotę położyć się i zasnąć, ale wiesz że od dłuższego czasu masz z tym kłopoty ...
...całe szczęście Finowie wynaleźli saunę. Odwiedzasz ją i już za chwilkę wchodzisz do jej ciepłego kojącego wnętrza. Czujesz jak rozluźnia się całe Twoje ciało. Jest cicho i przyjemnie. Po kąpieli w saunie, bierzesz prysznic i ze zdziwieniem zauważasz, że nogi ani kręgosłup już nie bolą. Jesteś całkowicie zrelaksowany i spokojny. Po stresie nie pozostał nawet ślad. Kładziesz się spać i śpisz zdrowym, głębokim snem. Rano wstajesz uśmiechnięty i wypoczęty. Pełen energii ruszasz do swoich codziennych obowiązków.
... Po miesiącu spostrzegasz, że Twoja córka przestała się przeziębiać, syn pozbył się alergii, a żona z radością informuje Cię, że pozbyła się kolejnego zbędnego kilograma. Twoi znajomi nie mogą się nadziwić, co się z Wami dzieje. Skąd tyle w Was radości i energii. Ty jednak wiesz. Uśmiechając się, myślisz sobie jeszcze tu wrócę...

Czym jest sauna?

Sauna to pomieszczenie, w którym panuje wysoka temperatura i wysoka lub niska wilgotność (w zależności od rodzaju sauny), w którym spędza się od kilku do kilkudziesięciu minut. Pobyt w saunie ma własności poprawiające krążenie. Po pobycie w saunie bierze się zwykle kąpiel w chłodnej wodzie. Sauna najpopularniejsza jest w Finlandii, Estonii, Łotwie, Litwie, a także w Rosji, odgrywa w tych krajach ważną rolę społeczną. Sauny były budowane przez ludy fińskie (przodków m.in. dzisiejszych Finów i Estończyków) od niepamiętnych czasów.

Rodzaje saun

*** Sauna sucha (tzw. sauna fińska), to sauna o względnie niskiej wilgotności powietrza. Temperatura dochodzi w niej do 75-110 °C. Sauna fińska to nieduże pomieszczenie ze schodkowato umieszczonymi ławami drewnianymi.
*** Sauna parowa (tzw. łaźnia rzymska) to sauna o wilgotności dochodzącej do 100% lecz niższej temperaturze: 40-50 °C.
*** Sauna solna to sauna sucha (tzw. sauna fińska), której ściany wykonane są z paneli ściennych zawierających foremne bryły solne wycięte z kolorowej soli kamiennej.
*** Sauna na podczerwień

Wskazania

*** Przewlekłe choroby takie jak: napięcie mięśni grzbietu, przewlekłe reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa.
*** Obturacyjne choroby płuc: astma oskrzelowa, przewlekłe zapalenie oskrzeli, przewlekła obturacyjna choroba płuc.
*** Choroby kardiologiczne: nadciśnienie w I i II stadium (nieustalone), niedrożność tętnic obwodowych (I i II stopień wg Fontaine), dusznica bolesna naczynioruchowa, zawał serca (nie wcześniej jak 6 miesięcy po incydencie).
*** Ogólne wskazania: dla poprawy wydolności (podnosi wydolność w sportach wytrzymałościowych) i ogólnego stanu zdrowia, jako środek hartujący przy obniżonej odporności.
*** Anoreksja.
*** Bóle reumatyczne, ale nie neuropatyczne.

Przeciwwskazania

*** Reumatoidalne: w ostrym stanie reumatycznym.
*** Pulmonologiczne – infekcje: przeziębienie, gruźlica, ostry stan astmatyczny.
*** Kardiologiczne: niewydolność serca, krążenia i wieńcowa ze stenokardią spoczynkową, niedawno przebyty zawał mięśnia sercowego oraz inne choroby serca i nadciśnienie (najlepiej korzystać po konsultacji z lekarzem).
*** Inne: ciąża, ostre stany zapalne, wrzody, guzy, ogniska zakażenia (np. przy bólu zęba), choroby weneryczne, padaczka, jaskra, stulejka, impotencja, daltonizm i inne (wskazana jest konsultacja z lekarzem). Korzystanie z sauny nie jest jednak przeciwwskazane u większości osób z chorobą niedokrwienną serca.
*** Nadużywanie alkoholu, kokainy, kac.

Jak korzystać z sauny?

*** Przed skorzystaniem z sauny musimy wziąć prysznic z użyciem mydła. Jeśli nasze stopy są zimne,
powinniśmy je ogrzać (w saunach są często specjalne brodziki do tego celu).
*** Przed wejściem do kabiny musimy dokładnie wytrzeć ciało. Zawsze zabieramy ze sobą ręcznik,
na którym będziemy siedzieć lub leżeć.
*** Właściwa kąpiel w saunie składa się z cykli nagrzewanie-schładzanie-relaks, powtarzanych dowolną
ilość razy. Optymalne wydają się być 3 - 5 powtórzeń.
*** Pobyt w saunie trwa kilka-kilkanaście minut (zwykle pierwsze wejście jest najdłuższe). W zależności od przyzwyczajenia i tolerancji na gorąco zajmujemy na początku niższy lub wyższy poziom (im wyżej tym cieplej, najczęściej w saunach są to 3 poziomy).
*** W gorącym pokoju przebywamy tak długo, jak możemy wytrzymać, pamiętając o tym,
że w przypadku złego samopoczucia powinniśmy natychmiast wyjść.
*** Dokładne schłodzenie ciała jest bardzo ważne (łącznie z głową !). W saunach publicznych możemy mieć do dyspozycji różne metody: zwykły prysznic, bicze wodne lub po prostu wąż z lodowatą wodą . Powinniśmy też pamiętać o tym, że najdokładniej musimy się schłodzić po ostatnim pobycie w saunie.
*** Podczas zabiegów związanych z wychładzaniem ciała ani po zakończeniu całej kąpieli, nie jest zalecane używanie mydła.
*** Po ochłodzeniu ciała przechodzimy do pokoju wypoczynkowego, gdzie w temperaturze
pokojowej odpoczywamy
*** Po 2-3 krotnym powtórzeniu opisanych wyżej cykli oddajemy się końcowemu relaksowi.
Ważne!
Przebywając w saunie i podczas odpoczynku najlepiej pić herbatę i soki.
Nie powinno się smarować ciała i twarzy żadnymi kremami.
W trakcie korzystania z sauny nie powinno się dużo jeść, a także pić kawy i alkoholu.
Tworzenie stron WWW - Kreator stron internetowych